Area Scores: January 21-27, 2024

Saturday, January 27, 2024

GPAC WOMEN’S BASKETBALL
Briar Cliff 74, Mount Marty 53
Concordia(NE) 78, Concordia(WI) 48
Dordt 102, Doane 58
Morningside 85, College of St. Mary 62
Northwestern 79, Hastings 61

GPAC MEN’S BASKETBALL
Briar Cliff 77, Mount Marty 49
Concordia(NE) 75, Concordia(WI) 69
Dordt 108, Doane 77
Northwestern 79, Hastings 71

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Remsen St. Mary’s 58, Gehlen Catholic 18
Sioux City Heelan 66, Western Christian 52

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Remsen St. Mary’s 51, Gehlen Catholic 33
Western Christian 66, Sioux City Heelan 55

HIGH SCHOOL WRESTLING
KINGSLEY-PIERSON KROSCH INVITATIONAL

•Team Results: 1. Hinton 240; 2. Le Mars 172; 3. Akron-Westfield 145; 4. Ridge View 143.5; 5. West Sioux 143; 6. Boyden-Hull/Rock Valley 107; 7. Sioux City North 85; 8. Sioux City East 69.5; 9. MMCRU 65; 10. Kingsley-Pierson 58
(complete meet results here)

PARKER TOURNAMENT
•Team Results(13): 1. Tea Area 272.5; 2. Parker 195.5; 3. Stanley County 124; 4. West Lyon 118.5; 7. Western Christian 70.5
(complete meet results here)

COLLEGE WRESTLING
Concordia 33, Northwestern 11
Northwestern 33, Hastings 16
Northwestern 46, Midland 3

COLLEGE INDOOR TRACK
BUENA VISTA DENNIS YOUNG CLASSIC
(complete women’s results here)

(complete men’s results here)
SOUTH DAKOTA STATE D2/NAIA OPEN (Day 2)
(complete met results here)

COLLEGE HOCKEY
Dordt 7, Creighton 5


Friday, January 26, 2024

GIRLS HIGH SCHOOL WRESTLING
SUPER REGIONALS
(top 4 at each weight class advance to state)
REGION 1 @ Sioux City

•Final Team Results(25): 1. CB Lewis Central 205.5; 2. S.W.A.T. Valkyrie 203; 3. Le Mars 174; 5. Boyden-Hull/Rock Valley 140; 6. MOC-Floyd Valley 135; 9. West Lyon 84; t16. Hinton 57
•Area State Qualifiers:
100: 1. Brooklyn DeRocher (Le Mars); 3. Makenlie Sandbulte (BHRV); 4. Teresa Felipe-Andres (MOCFV)
105: 1. Keira Hessenius (Le Mars)
110: 3. Allison Hoefling (Hinton)
115: 3. Kiann Blomgren (West Lyon)
120: 2. Britt Hessenius (Le Mars)
135: 3. Eunice Reyna-Yoc (MOCFV)
140: 2. Eliana Kooi (West Lyon)
145: 2. Kerene Panya (Le Mars)
155: 1. Kasee Huss (MOCFV); 2. Aria Rensink (BHRV)
170: 3. Desiree Breuer (Le Mars); 4. Addaly Miller (MOCFV)
190: 1. Jana Ter Wee (West Lyon); 3. Emma De Jong (BHRV); 4. Elvia Topete-Anzua (MOCFV)
235: 1. Kaylee De Jong (BHRV)
(complete meet results here)

REGION 2 @ Sioux City
•Final Team Results(25): Ridge View 224; 2. Algona 220; 3. Spencer 202; 6. Central Lyon/George-Little Rock 128; 17. Sheldon/Sibley-Ocheyedan 49; 20. Sioux Center 24; 22. Western Christian 18
•Area State Qualifiers:
100: 4. Kyla Scwager (Sheldon/S-O)
115: 2. Cora Schut (Sioux Center)
140: 2. Riley Weller (CLGLR)
145: 2. Lucy Konechne (CLGLR)
155: 4. Tamson Budden (Sheldon/S-O)
190: 3. Gabby Rasmussen (CLGLR)
(complete meet results here)

COLLEGE WRESTLING
Jamestown 29, Northwestern 21

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Akron-Westfield 61, Harris-Lake Park 26
Central Lyon 46, West Lyon 37
Gehlen Catholic 40, South O’Brien 37
George-Little Rock 58, Trinity Christian 34
Hinton 70, Hartley-Melvin-Sanborn 29
Le Mars 71, CB Abraham Lincoln 49
MMCRU 34, West Sioux 32
Okoboji 58, Unity Christian 52
Rock Valley 47, Boyden-Hull 37
Sioux Center 63, MOC-Floyd Valley 56

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Akron-Westfield 62, Harris-Lake Park 46
CB Abraham Lincoln 82, Le Mars 48
George-Litte Rock 60, Trinity Christian 24
Hinton 79, Hartley-Melvin-Sanborn 32
MMCRU 48, West Sioux 32
MOC-Floyd Valley 66, Sioux Center 58
Rock Valley 61, Boyden-Hull 50
Sheldon 56, Sibley-Ocheyedan 47
South O’Brien 65, Gehlen Catholic 54
Unity Christian 76, Okoboji 47
West Lyon 74, Central Lyon 56

GPAC WOMEN’S BASKETBALL
Concordia(NE) 73, Concordia(MI) 64

GPAC MEN’S BASKETBALL
Concordia(NE) 80, Concordia(MI) 75

COLLEGE INDOOR TRACK
SOUTH DAKOTA STATE D2/NAIA OPEN
(Day 1)
Dordt & Northwestern Winners
•Women’s 4×8: Dordt (Shelby Buwalda, Sadie Feucht, Jaci Burtis, Katlyn Wiese) 9:42.31
•Men’s 4×8: Dordt (Craig Becker, Isaac Davelaar, Cole Zevenbergen, Payton Mauldin) 7:40.18
(complete met results here)

COLLEGE WOMEN’S TENNIS
Northwestern 7, Buena Vista 0

COLLEGE HOCKEY
Dordt 10, Creighton 3


Thursday, January 25, 2024

BOYS HIGH SCHOOL WRESTLING
DUALS

GTRA 48, MMCRU 18
Manson Northwest Webster 42, MMCRU 41
MVAOCOU 41, MMCRU 36
West Monona-Whiting 39, Western Christian 30
West Sioux 55, West Monona-Whiting 18
West Sioux 54, Western Christian 23
West Sioux 40, Woodbury Central 40 (WS wins on tiebreaker)
Woodbury Central 54, Western Christian 18
MISSOURI RIVER CONFERENCE MEET @ CB Abraham Lincoln
•Team Results: 1. Sergeant Bluff-Luton 277.5; 2. CB Abraham Lincoln 204; 3. Sioux City East 152; 4. Sioux City Heelan 136.5; 5. Le Mars 122; 6. Sioux City North 88; 7. CB Thomas Jefferson 61; 8. Sioux City West 32
(complete meet results here)
SIOUXLAND CONFERENCE MEET @ Sioux Center
•Team Results: 1. Central Lyon/George-Little Rock 170; 2. Boyden-Hull/Rock Valley 161.5; 3. Sioux Center 151; 4. Sibley-Ocheyedan 146; 5. West Lyon 125.5; 6. Sheldon-South O’Brien 124.5; 7. Okoboji 103; 8. MOC-Floyd Valley 97
(complete meet results here)

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Adrian/Ellsworth 47, George-Little Rock 33
Alta-Aurelia 67, West Sioux 34
Boyden-Hull 63, Hartley-Melvin-Sanborn 52
Okoboji 49, Sheldon 33
Remsen St. Mary’s 64, South O’Brien 30
Trinity Christian 39, MMCRU 32
Unity Christian 50, Western Christian 47
West Lyon 45, Rock Valley 43

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Alta-Aurelia 60, West Sioux 49
Boyden-Hull 62, Hartley-Melvin-Sanborn 24
MMCRU 47, Trinity Christian 42
Okoboji 66, Sheldon 59
South O’Brien 52, Remsen St. Mary’s 50
West Lyon 71, Rock Valley 45
Western Christian 75, Unity Christian 53


Wednesday, January 24, 2024

GPAC WOMEN’S BASKETBALL
#8 Concordia 75, Mount Marty 53
Dakota Wesleyan 70, Northwestern 61
Doane 74, Midland 60
#1 Dordt 94, #10 Briar Cliff 78
Hastings 76, College of St. Mary 57
Jamestown 80, Morningside 74

GPAC MEN’S BASKETBALL
Concordia 92, Mount Marty 63
Dordt 113, Briar Cliff 83
Jamestown 88, #20 Morningside 83
Midland 84, Doane 59
#14 Northwestern 68, Dakota Wesleyan 60


Tuesday, January 23, 2024

GIRLS HIGH SCHOOL WRESTLING
Boyden-Hull/Rock Valley 54, MOC-Floyd Valley 18
Boyden-Hull/Rock Valley 36, Okoboji/HMS 36
Central Lyon/George-Little Rock 60, Boyden-Hull/Rock Valley 24
Central Lyon/George-Little Rock 72, Sioux Center 12
Okoboji/HMS 54, MOC-Floyd Valley 18

BOYS HIGH SCHOOL WRESTLING
Adrian Area 51, Le Mars 18
Adrian Area 48, West Sioux 21
Akron-Westfield 57, Lawton-Bronson 18
Alta-Aurelia 48, MMCRU 27
Central Lyon/George-Little Rock 36, Sibley-Ocheyedan 32
Hinton 45, Akron-Westfield 33
Hinton 66, Lawton-Bronson 18
Pocahontas Area 48, MMCRU 30
Sergeant Bluff-Luton 60, MOC-Floyd Valley 12
Sioux Center 36, Central Lyon/George-Little Rock 27
Sioux Center 54, Sibley-Ocheyedan 22
Sioux City East 42, MOC-Floyd Valley 36
Sioux City North 42, MMCRU 36
Storm Lake 48, MOC-Floyd Valley 27

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Central Lyon 53, Boyden-Hull 35
George-Little Rock 46, South O’Brien 33
Hinton 48, Akron-Westfield 28
Le Mars 50, Sioux City Heelan 46
MMCRU 56, Hartley-Melvin-Sanborn 45
Remsen St. Mary’s 51, Harris-Lake Park 16
Rock Valley 54, Unity Christian 42
Sioux Center 61, Sheldon 25
Trinity Christian 60, Geheln Catholic 43
West Lyon 55, MOC-Floyd Valley 52

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Central Lyon 62, Boyden-Hull 58
Gehlen Catholic 62, Trinity Christian 49
Hinton 53, Akron-Westfield 50
MMCRU 76, Hartley-Melvin-Sanborn 39
Okoboji 59, Sibley-Ocheyedan 49 (OT)
Remsen St. Mary’s 69, Harris-Lake Park 27
Sioux Center 71, Sheldon 35
Sioux City Heelan 60, Le Mars 57
South O’Brien 59, George-Little Rock 56
Unity Christian 46, Rock Valley 40
West Lyon 75, MOC-Floyd Valley 50


Monday, January 22, 2024

GIRLS HIGH SCHOOL WRESTLING
EAST SAC COUNTY TOURNAMENT

•Team Results: 1. Ridge View 207; 2. Carroll 154; 3. Okoboji/HMS 96; 4. Sioux Central 86.5; 5. Spirit Lake Park 84.5; 6. Manson Northwest Webster 73; 7. Emmetsburg 69.5; 8. Audubon 49; 9. East Sac County 40; 10. AC/GC 22; 11. West Bend-Mallard 5
(complete meet results here)

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Central Lyon 70, Unity Christian 46
Elk Point-Jefferson 62, Akron-Westfield 53
Hinton 55, George-Little Rock 25
West Monona 71, West Sioux 41
Woodbury Central 49, Trinity Christian 41

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL
Akron-Westfield 46, Lawton-Bronson 39
Hinton 67, George-Little Rock 50
MMCRU 58, Sibley-Ocheyedan 48
Trinity Christian 49, Woodbury Central 45
Unity Christian 72, Central Lyon 55
West Monona 73, West Sioux 71 (2OT)
Western Christian 68, Gehlen Catholic 28