Four Falcons, Two Nighthawks Named First Team All-State

November 24, 2021 6:53am

Football All State

Iowa Print Sports Writers Association Area All-State Football Players

8-man
First Team

OL Wesley Galles, Senior (Remsen St. Mary’s)
P Austin Jensen, Senior (Remsen St. Mary’s )
Second Team
QB Cael Ortmann, Junior (Remsen St. Mary’s)

Class A
First Team
RB/FB Connor Dodd, Senior (HMS)
OL Lance Berends, Junior (HMS)
DB Kooper Ebel, Junior (HMS)
Ret Keaton Bonderson, Junior (Gehlen Catholic)
Second Team
LB Travis Kamradt, Junior (HMS)
Third Team
WR/TE Lane Kenny, Junior (Akron-Westfield)
Def Util Cade Walkingstick, Senior (Akron-Westfield)

Class 1A
First Team
WR/TE Brady Lynott, Junior (West Sioux)
OL Mario Duenas, Senior (West Sioux)
Off Util Dylan Wiggins, Junior (West Sioux)
DB Blake Van Ballegooyen, Senior (West Sioux)
Second Team
RB/FB Carter Bultman, Junior (West Sioux)
WR/TE Aaden Schwiesow, Senior (West Sioux)
DB Levi Koopmans, Senior (West Sioux)
Third Team
WR/TE Kyson Van Vugte, Senior (Western Christian)
LB Shane Habben, Junior (Western Christian)

Class 2A
First Team
OL Easton Fleshman, Senior (West Lyon)
OL Joshua Kooi, Senior (West Lyon)
OL Griffin Hoyer, Senior (Estherville-Lincoln Central)
OL Lyle Moore, Senior (CL-GLR)
Off Util Zach Lutmer, Junior (CL-GLR)
DL Gabriel TerWee, Senior (West Lyon)
LB Zach Jensen, Senior (Spirit Lake)
LB Dawson Ripperda, Senior (West Lyon)
DB Jaxon Meyer, Senior (West Lyon)
Second Team
LB Rex VanWyhe, Senior (CL-GLR)
DB Cooper Spiess, Senior (CL-GLR)
Third Team
WR/TE Jack Latham, Senior (Spirit Lake)
DB Graham Eben, Sophomore (CL-GLR)
DB Hunter Jacobson, Senior (West Lyon)

Class 3A
First Team
RB/FB Landyn Van Kekerix, Senior (Boyden-Hull/Rock Valley)
P Tanner Te Slaa, Senior (Boyden-Hull/Rock Valley)
Second Team
WR/TE Caleb Kats, Senior (Boyden-Hull/Rock Valley)
OL Ethan Hooyer, Senior (Sioux Center)
OL Brevyn Kramer, Senior (Boyden-Hull/Rock Valley)
LB Casey Pick, Senior (Boyden-Hull/Rock Valley)
P Luke Jeltema, Senior (MOC-Floyd Valley)
Third Team
OL Bryan Zylstra, Senior (Boyden-Hull/Rock Valley)
K Miguel Gonzalez, Senior (Sioux Center)
DL Dominic Mora, Junior (Sioux Center)
DL Josiah Bundt, Senior (MOC-Floyd Valley)

Class 4A
First Team
OL Andrew Hough, Senior (Spencer)
Second Team
OL Brandon Vander Sluis, Senior (LeMars)
OL Logan Huckfelt, Junior (Spencer)
Third Team
DL Evan Schmidt, Senior (Spencer)
DB Karter Petzenhauser, Senior (Spencer)

Full All-State Teams for all classes are here.