Radio Iowa High School Poll 8/23/21

August 23, 2021 11:37am

American Football 311817 340

Northwest Iowa is well represented in the first Radio Iowa High School football poll for 2021.  7 teams in the immediate Sioux County Radio listening area are ranked in the top 10 of their respective Classes, and in Class 2A, Central Lyon/GLR begins the season ranked number 1. 

Class 5A

1. Southeast Polk vs #2 Dowling Catholic

2. Dowling Catholic @ #1 S.E. Polk

3. Cedar Falls @ #10 Johnston

4. Pleasant Valley @ CR Prairie

5. Ankeny vs Waukee

6. WDM Valley vs Waukee Northwest

7. Bettendorf vs Urbandale

8. Cedar Rapids Kennedy @ #9 Iowa City West

9. Iowa City West vs #8 Kennedy

10.Johnston vs #3 Cedar Falls

Class 4A

1. North Scott vs Davenport North

2. Lewis Central @ 3A #2 Harlan

3. Cedar Rapids Xavier @ 3A #1 West Delaware

4. Webster City vs 3A #8 Humboldt

5. Pella @ #10 Norwalk

6. Decorah @ Crestwood

7. Glenwood @ Atlantic

8. Fort Dodge vs Mason City

9. Indianola vs Ankeny Centennial

10.Norwalk vs #5 Pella

Class 3A

1. West Delaware vs 4A #3 Xavier

2. Harlan vs 4A #2 Lewis Central

3. Davenport Assumption @ Rock Island Alleman

4. Boyden-Hull/Rock Valley vs 2A #1 Central Lyon/GLR

5. Sergeant Bluff-Luton vs LeMars

6. Solon vs West Liberty

7. Ballard (Huxley) @ Bondurant-Farrar

8. Humboldt @ 4A #4 Webster City

9. Sioux Center vs Sheldon

10.Gilbert @ Adel (ADM)

Class 2A

1. Central Lyon/GLR @ 3A #4 Boyden-Hull/Rock Valley

2. Waukon vs Waverly-Shell Rock

3. Williamsburg @ 1A #3 Iowa City Regina

4. West Lyon vs 1A #9 Western Christian

5. PCM (Monroe) vs Davis County

6. West Marshall @ South Tama

7. Southeast Valley vs Interstate-35

8. Clear Lake vs Iowa Falls

9. Estherville Lincoln Central @ Storm Lake

10.Camanche vs Dyersville Beckman

Class 1A

1. Van Meter vs Earlham

2. West Sioux @ A #9 HMS (Hartley)

3. Iowa City Regina vs 2A #3 Williamsburg

4. Underwood vs Tri-Center

5. Waterloo Columbus vs Dike-New Hartford

6. South Central Calhoun @ East Sac County

7. MFL MarMac vs New Hampton

8. Pella Christian @ DSM Christian

9. Western Christian @ 2A #4 West Lyon

10.Cascade @ Monticello

Class A

1. Grundy Center vs South Hardin

2. Council Bluffs St. Albert @ Treynor

3. West Hancock @ Garner-Hayfield-Ventura

4. Logan-Magnolia vs Carroll Kuemper

5. Saint Ansgar vs Osage

6. Lisbon vs West Branch

7. Mason City Newman vs Central Springs

8. Bellevue @ Northeast

9. HMS (Hartley) vs 1A #2 West Sioux

10.Mount Ayr @ Nodaway Valley

8-Player

1. Don Bosco @ #7 Easton Valley

2. Montezuma (1-0) @ HLV

3. CAM (Anita) @ #9 Fremont-Mills

4. Audubon @ S.E. Warren

5. Remsen St. Mary’s vs Harris-Lake Park

6. Newell-Fonda vs West Bend-Mallard

7. Easton Valley vs #1 Don Bosco

8. Janesville @ Meskwaki

9. Fremont-Mills vs #3 CAM

10.Kingsley-Pierson vs GTRA