Radio Iowa High School Football Poll 10/5/20

October 05, 2020 1:06pm

American Football 311817 340

Class 4A

1. Southeast Polk (5-0), LW #1 vs Johnston

2. Dowling Catholic (4-1), LW #2 vs Fort Dodge

3. Urbandale (5-0), LW #3 @ #6 Waukee

4. Ankeny (5-1), LW #4 vs Indianola

5. Pleasant Valley (6-0), LW #5 @ Davenport North (Thur)

6. Waukee (4-2), LW #6 vs #3 Urbandale

7. Dubuque Hempstead (5-1), LW #7 @ Waterloo West

8. Iowa City West (3-0), LW #8 vs C.R. Kennedy

9. Sioux City East (5-1), LW (X) @ C.B. Abraham Lincoln

10.Cedar Rapids Prairie (3-2), LW (X) vs C.R. Washington

Class 3A

1. Dallas Center-Grimes (5-0), LW #1 @ Winterset

2. Harlan (6-0), LW #2 vs #4 Lewis Central

3. Cedar Rapids Xavier (6-0), LW #3 vs Benton

4. Lewis Central (5-0), LW #4 @ #2 Harlan

5. Davenport Assumption (6-0), LW #5 @ Dubuque Wahlert

6. Washington (6-0), LW #7 @ Keokuk

7. West Delaware (6-1), LW (X) vs Waterloo East

8. Sergeant Bluff-Luton (5-1), LW #9 vs Spencer

9. Webster City (6-0), LW #10 vs Boone

10.Ballard (Huxley) (5-1), LW (X) vs Mason City @ Gilbert

Class 2A

1. PCM (Monroe) (6-0), LW #1 @ Clarke (Osceola)

2. Williamsburg (6-0), LW #2 @ Central Lee

3. West Lyon (6-0), LW #3 vs #4 Central Lyon/GLR

4. Central Lyon/George-Little Rock (6-0), LW #4 @ #3 West Lyon

5. Waukon (5-1), LW #5 @ North Fayette Valley

6. Atlantic (5-1), LW #8 vs Red Oak

7. Solon (4-2), LW (X) @ Center Point-Urbana

8. West Marshall (5-1), LW #9 @ Iowa Falls-Alden

9. Camanche (5-1), LW (X) vs Maquoketa

10.Mount Vernon (5-1), LW #6 vs South Tama

Class 1A

1. OABCIG (6-0), LW #1 vs Treynor

2. Van Meter (6-0), LW #2 @ Woodward-Granger

3. Emmetsburg (6-0), LW #4 vs Western Christian

4. Southeast Valley (6-0), LW #5 @ Pocahontas Area

5. Sigourney-Keota (6-0), LW #6 @ Cardinal (Eldon)

6. South Hamilton (6-0), LW #6 vs Aplington-Parkersburg

7. Underwood (5-1), LW #3 @ Missouri Valley

8. South Central Calhoun (4-1), LW #9 vs Belmond-Klemme

9. Waterloo Columbus (5-1), LW (X) @ Denver

10.Mount Ayr (5-1), LW (X) @ Central Decatur

Class A

1. Grundy Center (6-0), LW #1 vs #10 Belle Plaine

2. Saint Ansgar (6-0), LW #2 vs Lake Mills

3. Iowa City Regina (5-1), LW #3 vs Highland (Riverside)

4. Edgewood-Colesburg (6-0), LW #4 vs Maquoketa Valley

5. West Hancock (5-1), LW #6 @ NW Webster

6. MFL-Mar-Mac (5-1), LW #8 @ Postville

7. Wapsie Valley (5-1), LW #7 @ Clayton Ridge

8. South Winneshiek (5-1), LW #5 vs Starmont

9. Logan-Magnolia (5-1), LW #9 @ IKM-Manning

10.Belle Plaine (5-1), LW (X) @ #1 Grundy Center

8-Player

1. Don Bosco (4-0), LW #1 vs Lansing Kee

2. Remsen St. Mary’s (5-0), LW #2 vs Kingsley-Pierson

3. Audubon (5-0), LW #3 vs Woodbine

4. Montezuma (6-0), LW #4 vs Lone Tree

5. Fremont-Mills (3-0), LW #5 vs Lenox

6. CAM (Anita) (5-0), LW #7 vs Stanton

7. Newell-Fonda (5-1), LW #6 @ Graettinger-Terril

8. Gladbrook-Reinbeck (6-0), LW #9 vs GMG (Garwin)

9. Coon Rapids-Bayard (6-0), LW #10 vs Glidden-Ralston

10.Easton Valley (5-1), LW #8 @ Dunkerton