Radio Iowa High School Football Poll 10/15/18

October 15, 2018

Football90x90

Class 4A
1. WDM Valley (8-0) LW #1 @ DSM North
2. Cedar Falls (8-0) LW #2 @ #9 CR Prairie
3. Ankeny Centennial (8-0) LW #3 vs Sioux City West
4. Bettendorf (7-1) LW #4 @ Davenport Central (Thur)
5. Iowa City West (7-1) LW #5 vs Iowa City High
6. Dowling Catholic (6-2) LW #6 vs Sioux City North
7. Johnston (7-1) LW #7 @ #8 Waukee
8. Waukee (6-2) LW #8 vs #7 Johnston
9. Cedar Rapids Prairie (7-1) LW #9 vs #2 Cedar Falls
10.Fort Dodge (6-2) LW (X) @ Marshalltown

Class 3A
1. Lewis Central (8-0) LW #1 vs Adel ADM
2. Cedar Rapids Xavier (8-0) LW #2 @ Marion
3. Solon (8-0) LW #3 vs Fairfield
4. North Scott (7-1) LW #4 vs Assumption
5. Sergeant Bluff-Luton (7-1) LW #6 @ Storm Lake
6. Oskaloosa (7-1) LW #7 @ South Tama
7. Sioux City Heelan (7-1) LW #8 @ Spencer
8. Pella (7-1) LW #9 vs Grinnell
9. Decorah (6-2) LW #10 vs Independence
10.Waverly-Shell Rock (7-1) LW (X) vs Charles City

Class 2A
1. PCM (Monroe) (8-0) LW #1 vs Centerville
2. Boyden-Hull/Rock Valley (7-1) LW #2 @ Sioux Center
3. Waukon (7-1) LW #3 vs North Fayette Valley
4. Algona (8-0) LW #4 @ Southeast Valley
5. Union (LaPorte City) (6-2) LW #5 @ West Marshall
6. Benton (7-1) LW #7 vs Vinton-Shellsburg
7. Greene County (7-1) LW #9 vs OA-BCIG
8. Crestwood (5-3) LW #10 vs Forest City
9. Spirit Lake (6-2) LW #8 vs Garner-Hayfield-Ventura
10.Clear Lake (6-2) LW (X) @ Iowa Falls-Alden

Class 1A
1. Van Meter (8-0) LW #1 @ Clarinda
2. Dike-New Hartford (8-0) LW #2 @ Iowa City Regina
3. South Central Calhoun (8-0) LW #3 @ Pocahontas Area
4. Bellevue (8-0) LW #4 @ Cascade
5. Wilton (7-1) LW #5 vs Van Buren
6. West Sioux (7-1) LW #6 vs Emmetsburg
7. West Branch (7-1) LW #7 @ Dyersville Beckman
8. Interstate-35 (Truro) (8-0) LW #8 @ #9 Pella Christian
9. Pella Christian (6-2) LW #9 vs #8 Interstate-35
10.West Lyon (6-2) LW #10 @ Western Christian

Class A
1. Hudson (8-0) LW #1 @ East Buchanan
2. Algona Garrigan (8-0) LW #2 @ Graettinger-Terril
3. AHSTW (Avoca) (8-0) LW #3 vs St. Albert
4. North Tama (7-1) LW #4 @ BCLUW
5. Belmond-Klemme (7-1) LW #7 vs West Hancock
6. Edgewood-Colesburg (7-1) LW #6 @ Clayton Ridge
7. Durant (6-2) LW (X) @ Pekin
8. Mason City Newman (6-2) LW #10 @ South Winneshiek
9. Wapsie Valley (6-2) LW (X) @ Grundy Center
10.Westwood (Sloan) (7-1) LW (X) @ Lawton-Bronson

Eight-man
1. Iowa Valley (8-0) LW #1 vs HLV (Victor)
2. Northwood-Kensett (8-0) LW #2 @ Rockford
3. AR-WE-VA (8-0) LW #3 @ River Valley
4. New London (7-1) LW #4 vs Montezuma
5. Don Bosco (7-1) LW #5 @ Riceville
6. Midland (Wyoming (8-1) LW #6 @ Lansing Kee
7. S.E. Warren (9-0) LW #7 vs Lamoni
8. Newell-Fonda (7-1) LW #9 vs West Bend-Mallard
9. Turkey Valley (7-1) LW #10 vs Central Elkader
10.Fremont-Mills (7-1) LW (X) vs Stanton