Final Radio Iowa High School Football Poll

October 28, 2019 11:29am

American Football 311817 340

Class 4A

1. WDM Valley (9-0), LW #1 vs Indianola

2. Dowling Catholic (8-1), LW #2 vs DSM Roosevelt

3. Cedar Falls (9-0), LW #3 vs Dubuque Senior

4. Cedar Rapids Kennedy (8-1), LW #4 vs Fort Dodge

5. Ankeny Centennial (8-1), LW #5 vs #10 Urbandale

6. Southeast Polk (7-2), LW #6 vs #8 Ankeny

7. Bettendorf (7-2), LW #7 @ Linn-Mar

8. Ankeny (6-3), LW #8 @ #6 S.E. Polk

9. Waukee (6-3), LW #9 vs CR Prairie

10.Urbandale (6-3), LW (X) @ #5 Centennial

Class 3A

1. Western Dubuque (9-0), LW #1 vs Washington

2. Solon (9-0), LW #2 vs Iowa City Liberty

3. Cedar Rapids Xavier (8-1), LW #3 @ #5 North Scott

4. Dallas Center-Grimes (8-1), LW #4 vs Harlan

5. North Scott (8-1), LW #5 vs #3 Xavier

6. Lewis Central (8-1), LW #6 vs Oskaloosa

7. Sergeant Bluff-Luton (8-1), LW #7 vs Carlisle

8. Independence (9-0), LW #8 @ #10 Pella

9. Norwalk (8-1), LW #9 vs Glenwood

10.Pella (7-2), LW #10 vs #8 Independence

Class 2A

1. Waukon (8-0), LW #1 vs Tipton

2. Clear Lake (9-0), LW #2 vs #10 Spirit Lake

3. Algona (9-0), LW #3 vs Central Lyon/GLR

4. OABCIG (9-0), LW #5 vs West Marshall

5. Waterloo Columbus (8-1), LW #6 @ #9 Williamsburg

6. Benton (8-1), LW #7 vs PCM Monroe

7. Greene County (8-1), LW #4 @ #8 DSM Christian

8. Des Moines Christian (8-1), LW #9 vs #7 Greene County

9. Williamsburg (6-3), LW #10 vs #5 Waterloo Columbus

10.Spirit Lake (6-3), LW (X) @ #2 Clear Lake

Class 1A

1. Dike-New Hartford (9-0), LW #1 vs Panorama

2. Van Meter (9-0), LW #2 vs Pella Christian

3. West Branch (9-0), LW #3 vs North Linn

4. South Central Calhoun (9-0), LW #5 vs Mount Ayr

5. West Sioux (8-1), LW #6 vs #9 Underwood

6. West Lyon (8-1), LW #6 @ Osage

7. Treynor (9-0), LW #8 vs #8 Western Christian

8. Western Christian (8-1), LW #4 @ #7 Treynor

9. Underwood (8-1), LW (X) @ #5 West Sioux

10.Iowa City Regina (7-2), LW #8 @ Mediapolis

Class A

1. West Hancock (9-0), LW #1 vs IKM-Manning

2. Saint Ansgar (9-0), LW #2 vs #8 Edgewood-Colesburg

3. North Tama (9-0), LW #3 vs Central Decatur

4. MFL MarMac (9-0), LW #4 vs South Winneshiek

5. Grundy Center (8-1), LW #5 @ Belle Plaine

6. Earlham (8-1), LW #6 vs #9 BGM

7. Woodbury Central (8-1), LW #7 vs Westwood

8. Edgewood-Colesburg (7-2), LW #8 @ #2 Saint Ansgar

9. BGM (Brooklyn) (8-1), LW #9 @ #6 Earlham

10.South O’Brien (8-1), LW #10 vs Tri-Center

Eight-man

1. Don Bosco (9-0), LW #1 vs New London

2. Turkey Valley (9-0), LW #2 vs Rockford

3. Remsen St. Mary’s (9-0), LW #3 vs East Mills

4. Audubon (9-1), LW #4 vs #6 Harris-Lake Park

5. Coon Rapids-Bayard (8-1), LW #5 @ #8 Fremont-Mills

6. Harris-Lake Park (8-1), LW #6 @ #4 Audubon

7. Easton Valley (8-1), LW #7 @ #9 Gladbrook-Reinbeck

8. Fremont-Mills (6-1), LW #9 vs #5 Coon Rapids-Bayard

9. Gladbrook-Reinbeck (7-2), LW #10 vs #7 Easton Valley

10.CAM (7-2), LW #8 @ Lamoni